niedziela, 10 lutego 2013

Wracam do pisania - dziś o zabytkach

Witajcie, dawno nic nie pisałem - trochę zawirowań w pracy, a poza tym tygodniowy wypad narciarski na Słowację, do miejscowości Donovaly. Na Słowacji jak to na Słowacji - Alpy to to nie są, dobrze gotować się nie nauczyli (i już pewnie nie nauczą), standard mocno turystyczny, no ale jednak tereny narciarskie nieco lepsze niż u nas, a przede wszystkim jest pusto. Można jeździć do woli. Poniżej dwie fotki z tamtej strony granicy.

Kościółek w Donovalach

Hotel, w którym mieszkaliśmy
(z fajnym basenem i niefajną restauracją)








No ale teraz już w domu, zima powoli będzie się kończyła (choć trzyma na razie mocno), czas więc wrócić do planów orkadyjskich. Dziś krótko o najważniejszych zabytkach z zamierzchłej przeszłości. Wszystkie zlokalizowane są na głównej wyspie zwanej nomen omen Mainland (co za oryginalna nazwa), w jej zachodniej części. Ale po kolei.

Ring of Brodgar – jeden z najwspanialszych kręgów kamiennych na świecie. Jego średnica wynosi 104 m (dla porównania sławny Stonehenge ma średnicę 40 m). Pierwotnie składał się z 60 megalitycznych kamieni, z których do dziś zachowało się 27. Przyjmuje się, że został on zbudowany między 2500 a 2000 r. p.n.e.

Ring of Brodgar

Ring of Brodgar









Nazwa kręgu pochodzi od nazwy przesmyku na którym się znajduje - Ness of Brodgar - oddzielającego jeziora Harray i Stennes. Tuż obok znajdują się kolejne neolityczne kamienie i grupy kamieni o nie do końca znanym przeznaczeniu, niemniej wszystkie jakoś są powiązane z kręgiem Brodgar. Ciekawych odsyłam do strony Orkneyjar, szczegółowo opisującej starożytną historię Orkadów. Poniżej kilka fotek megalitów z okolic jeziora Stennes.
The Watch Stone
The Comet Stone

Stones o' Stenness

W pobliżu znajduje się kolejny ważny zabytek - neolityczny kurhan Maes Howe, o średnicy 35 m i wysokości 7 m. Powstał wcześniej niż piramidy egipskie - ok. 2.700 roku p.n.e. !!! Oczywiście nasi hiperaktywni Wikingowie dokładnie go splądrowali w XII wieku, więc wewnątrz zamiast skarbów archeologicznych zostawili swoje graffiti (zwane dla niepoznaki runami). 

Maes Howe z lotu ptaka

Maes Howe - wnętrze i tunel wejściowy










Najbardziej niesamowity jest fakt, że w czasie przesilenia zimowego o zachodzie słońca jego promienie padają przez tunel wejściowy wprost na przeciwległą ścianę. Film ze stycznia 2013 pokazujący to zjawisko można obejrzeć poniżej. Indiana Jones się kłania :-)


Ostatni na dziś obiekt to Skara Brae - świetnie zachowane osiedle neolityczne. Przez całe wieki było przysypane piaskiem wydm, dopiero w połowie XIX wieku sztormy odsłoniły pozostałości 8 domostw pochodzących z okresu około 3.000 lat p.n.e.


Ok, na dziś wystarczy, to o czym napisałem to tylko kilka miejsc wartych odwiedzenia w zachodniej części Mainland. A miejsc takich jest znacznie więcej. Następnym razem przeniesiemy się na wschodnią część wyspy i zobaczymy, co też tam ciekawego praorkadyjczycy zostawili.

1 komentarz:

  1. OK ok, ale jak będzie późniejsza historia, Scapa flow i WW2 to daj mi znać bo coś dorzucę nurkowego :D

    OdpowiedzUsuń