Orkady - Orkney Islands - Àrcaibh. Kolejne miejsce, o którym mało kto wie, a już wskazanie ich na mapie bez wcześniejszego wspomagania internetem sprawiłoby kłopot zapewne zdecydowanej większości Europejczyków, nie mówiąc już o znanych z geograficznej wszechwiedzy Amerykanach. No i oczywiście kolejne dziwne miejsce, które zamierzam - tym razem w miłym towarzystwie żony i syna - odwiedzić. Ale o ile w przypadku Islandii (a szczególnie Wysp Owczych) pytań "dlaczego" i "po co" było mnóstwo, to tym razem uzasadnienie będzie bardzo proste.
Od blisko pół roku mieszkają tam moja córka z mężem, wiodąc los pierwszych osadników na ziemiach obiecanych, ponoć miodem i mlekiem płynących. Ale czy tak tam jest rzeczywiście - niech sami opiszą na swoim blogu, który niewątpliwie kiedyś założą (oby nie w 20-tą rocznicę powrotu do Macierzy). Ja skupiam się na wyspach i samej podróży wyłącznie pod kątem podróżniczo-fotograficznym, bo to moja życiowa pasja.
Na początek więc, dla tych bardziej leniwych i niechętnych do zdobywania wiedzy na własną rękę, dane geolokalizacyjne - Orkady to wyspy leżące pomiędzy północnymi wybrzeżami Szkocji a Szetlandami. Mniej więcej, a w zasadzie dokładnie tu:
Musiałem zmienić mapkę, bo w poprzedniej wersji wiele osób lokalizowało Orkady na północy Norwegii. A to przecież takie swojskie, bliskie klimaty :-) |
Dla ciekawych - flaga (jakaś taka mocno skandynawska) |
Tak w ogóle, to patrząc na razie z daleka na krajobrazy, położenie, flagę - czuję się jak przed zeszłoroczną wyprawą na Wyspy Owcze i na Islandię (zapraszam nowych czytelników na relację). Zresztą to całkiem niedaleko od Farojów, zaledwie nieco ponad 300 km w linii prostej. A w czasie podróży promowej zbliżyłem się nawet na odległość zaledwie 180 km od Orkadów (przepływając koło latarni morskiej Muckle Flugga na Szetlandach).
Zatem - czas start, wyruszamy 24 kwietnia 2013 czyli za 107 dni. Na początek ta odrobina informacji musi wystarczyć, ale obiecuję planując wyprawę dzielić się z czytelnikami zdobywaną sukcesywnie wiedzą o ponad 70 wyspach tworzących archipelag Orkadów.
Jupi :-) Tyle tytułem wstępu, będziemy czesto zaglądać, znając ciebie dowiemy się sporo więcej o Orkadach niż sami Orkadyjczycy wiedzą ;)
OdpowiedzUsuń